“Ma ei saa seda teha. Ma ei taha seda vaadata. Ma minestasin esimese stoomikoti vahetuse ajal ära!”

Kogutud veslustest stoomipatsientidega

Milline näeb välja stoom?

Stoom on ümmarguse või ovaalse kujuga, punase värvusega ja niiske. Stoomi suurus võib varieeruda sõltuvalt sellest, milline stoomioperatsioon teostati. Samuti peaks arvestama, et stoomi suurus muutub aja jooksul.

See on suur muutus.
Me oleme Sinu jaoks olemas!

Sa võid kogeda erinevaid emotsioone. Võimalik, et tunned end rahutuna, võib-olla oled pisut segaduses või ehk oled isegi vihane. Võimalik, et tunned hoopis elevust, kui mõtled vabadusele, paremale tervisele ja uutele tegevustele, mida saad nautida pärast operatsioonist paranemist. Või on sul nende tunnete segu.

Kõik need reaktsioonid on loomulikud – me mõistame seda täielikult ja oleme siin, et sind toetada.

Esimene samm on terve suhte loomine sinu ja stoomi vahel, et saaksid vabalt luua ja hoida suhteid sinu ümber olevate inimestega. Sul on tõenäoliselt küsimusi ja muresid, eriti esimese 12 nädala jooksul, mil sa elad stoomiga.

Selles blogis tutvustame sulle erinevaid stoomitüüpe ja nende toimimist, samuti seda, mida oodata enne ja pärast stoomioperatsiooni.

Millised on erinevad stoomitüübid?

Milline stoomioperatsioon sulle tehakse, sõltub sellest, milline osa sinu seedesüsteemist on mõjutatud. Näitan, mis su organismis toimub ja kuidas stoomi eest hoolitseda. On kolm levinud stoomitüüpi: ileostoom, kolostoom ja urostoom.

stoomitüübid convatec

Mis on ileostoomia?

Ileostoomia on protseduur, mille abil suunatakse Teie peensoole ots (mida nimetatakse ileumiks) ümber, et moodustada kõhus uus väljapääs väljaheidete jaoks. Seda uut avaust nimetatakse stoomiks.

Ileostoom

Ileostoomi asukoht määrab väljaheite konsistentsi ja soolestiku liikumise sageduse. Kuna ileostoom jääb eemale seedetrakti osadest, kus seedimata toidust eemaldatakse vesi, on väljaheite konsistents tõenäoliselt vedel või puderjas. On tavapärane, et kotti tühjendatakse neli kuni kuus korda päevas.

Väljaheite olemust ja soolestiku liikumise sagedust võivad mõjutada ka toit, mida sööd ja ravimid, mida võtad.

Kuidas väljaheiteid kogutakse?

Teie stoomi kohale paigaldatav kotisüsteem kogub väljaheiteid Teie soolestikust. Alguses võib see olla võõras, kuid aja jooksul harjute sellega.

Teie kehast väljuv väljaheide sisaldab seedetrakti ensüüme, mis võivad olla nahale väga ärritavad. Seega on oluline, et Te kasutaksite kotikesesüsteemi, mis pakub optimaalset nahakaitset stoomi ümber.

MIKS ON VAJA ILEOSTOOMIAT?

Ileostoomia on vajalik lahendus paljude seisundite puhul, kus Teie jämesool ei tööta hästi või üldse mitte. Ileostoomiat võib teha ka järgmistel juhtudel: vähk, Crohni tõbi, haavandiline koliit, traumad, kontinentsi probleemid ja paljud teised haigused.

ILEOSTOOMIA TÜÜBID

Peamiselt räägitakse kahest ileostoomia tüübist: lõpp-ileostoomia ja lingul- ileostoomia. Nii lõpp- kui ka lingul-ileostoomia võivad olla ajutised või püsivad.

lõpp-ileostoomia

Lõpp-ileostoomia

Lõpp-ileostoomi puhul viiakse Teie peensoole ots kõhu pinnale, et moodustada stoom.

lingul-ileostoomia

Lingul-ileostoomia

Lingul-ileostoomia puhul tuuakse peensool kõhu pinnale ja avatakse stoomi moodustamiseks.

Mis on kolostoomia?

Kolostoomia on operatsioon, mille abil suunatakse jämesool mujale, et moodustada kõhule uus väljapääs väljaheidete jaoks. Seda nimetatakse stoomiks.

kolostoom

Teie väljaheite konsistents võib varieeruda. Kui stoom asub käärsoole paremal pool (ülenev kolostoom ja ristikäärsoole kolostoom), kipub väljaheide olema vedel ja väljavool vähem prognoositav.

Kui stoom asub vasakul küljel (alanev ja sigmakäärsoole kolostoom), on väljaheide tavaliselt tahke, paremini prognoositav ja harvemini esinev.

Pidage meeles, et toit, mida sööte, ja ravimid, mida võtate, võivad mõjutada väljaheite iseloomu ja seda, kuidas see kehast väljutatakse.

KUIDAS VÄLJAHEITEID KOGUTAKSE?

Väljaheited kogutakse kotti, mis on ühendatud stoomiga.

MIKS ON VAJA KOLOSTOOMI?

Kolostoomi on vaja lahendusena, kui Te ei suuda enam väljaheiteid päraku kaudu väljutada. Kolostoomiat võib vaja minna vähi, Crohni tõve, haavandilise koliidi, trauma, kontinentsusprobleemide ja paljude muude seisundite tõttu.

kolostoom

Lõpp-kolostoomia

Lõpp-kolostoomia puhul lõigatakse jämesoolest läbi ja üks ots tuuakse välja kõhule kolostoomina.

lingul-ileostoomia

Lingul-kolostoomia

Teie jämesool tuuakse kõhu pinnale ja avatakse stoomi moodustamiseks.

KAS KOLOSTOOMI VÕIB PAIGALDADA MU KÕHU ERI KOHTADESSE?

Jah, kolostoomi võib paigaldada nelja erinevasse kõhu piirkonda. See, kuhu see paigutatakse, sõltub Teie seisundist ja konkreetsetest vajadustest. Pidage meeles, et kolostoomi paigutus võib mõjutada ka Teie väljaheite konsistentsi. Teie arst ja stoomiõde oskavad Teid selles osas nõustada.

stigmakäärsoole stoom

Sigmakäärsoole stoom

See on kõige levinum tüüp ja asub kõhu alumises osas.

Alanev kolostoom

Alanev kolostoom

See asub samuti käärsoole vertikaalsel poolel, kuid veidi kõrgemal kui sigmakäärsoole stoom.

Ülenev kolostoom

Ülenev kolostoom

See paikneb käärsoole paremal vertikaalsel küljel.

Ristikäärsoole kolostoom

Ristikäärsoole kolostoom

See on vähem levinud ja asub ristikäärsooles (horisontaalne lõik risti üle kõhu).

Mis on urostoomia?

Seda protseduuri tehakse selleks, et suunata uriin ära põiest, mis on kahjustatud haigusest või ei tööta nii, nagu peaks. Seda uut avaust nimetatakse stoomiks.

urostoom

Kuidas uriinisüsteem töötab

Kuseteed koosnevad järgmistest osadest:


1. Neerud
Neerud filtreerivad verest vett ja jäätmeid ning toodavad uriini.


2. Kusejuhad
Uriin liigub seejärel neerude kaudu mööda kusejuhasid põide.


3. Põis
Põis on õõnes, elastne, kotitaoline organ, mis kogub uriini, enne kui see läbib kusiti ja väljub kehast.


4. Kusiti
Meeste kusiti on umbes 18 kuni 25 cm pikk ja on ka osa nende suguorganitest. Naistel on kusiti ainult umbes 4 cm pikk ja see ei ole osa suguorganitest.

MIKS OLEKS VAJA UROSTOOMI?

Kui Teie põis on kahjustatud või haigestunud, tuleb leida teine lahendus uriini väljutamiseks. Urostoomia on lahendus haiguste puhul, seal hulgas vähi, funktsionaalsete põieprobleemide, kaasasündinud defektide, traumade ja paljude teiste seisundite puhul.

KUIDAS UROSTOOMIA TOIMIB

Võetakse lühike osa peensoolest ja ühendatatakse see kahe kusejuha abil neerudega, et moodustada nn uriiniülekanne. Üks ots tuuakse välja kõhu pinnale, et moodustada stoom, samas kui teine ots on ühendatud kusejuhadega. Uriin liigub nüüd neerudest läbi ja väljub kehast stoomi kaudu.

KUS MU KÕHUL OLEKS STOOM?

Urostoom paigaldatakse tavaliselt paremale küljele. On olukordi, kus seda võib paigutada ka mujale. Enne operatsiooni on kõige parem seda arutada oma stoomiõega.

urostoomia

Kuidas väljaheiteid kogutakse?

Teie stoomi kohale paigaldatav kotisüsteem kogub väljaheiteid Teie soolestikust. Alguses võib see olla võõras, kuid aja jooksul harjute sellega.

Teie kehast väljuv väljaheide sisaldab seedetrakti ensüüme, mis võivad olla nahale väga ärritavad. Seega on oluline, et Te kasutaksite kotikesesüsteemi, mis pakub optimaalset nahakaitset stoomi ümber.