On normaalne, et oled tundlik selle suhtes, kuidas stoomiaga su keha muutub, kuid tähendusrikkad ja rahuldust pakkuvad intiimsed kohtumised ning seksuaalsus võivad siiski olla osa sinu ja su partneri elust.

Suhtlus ja usaldus on paranemisprotsessi keskmes. On oluline teada, et seksuaalsuhted ei tee teie stoomile ega ka sulle liiga. Jaga oma tundeid partneriga ja arvesta ka tema muredega. Aja ja positiivse suhtumisega saate nautida vastastikku rahuldust pakkuvat seksuaalsuhet.

Näpunäiteid intiimsuse suurendamiseks

  • Usaldus on tõelise intiimsuse võti. Mida avatum sa oled oma partneriga stoomi suhtes – mida sa tunned ja mida sa vajad, seda tugevam on side teie vahel.
  • Vana ütlus on tõsi: see, kuidas sa ennast näed, mõjutab seda, kuidas teised sind näevad. Võta pärast operatsiooni aega, et teadvustada oma kehas toimunud muutusi, aru saada oma emotsioonidest, mõista kuidas end pärast operatsiooni tunned ja jaga oma tundeid partneriga. Oma keha aktsepteerimine pärast operatsiooni võib võtta aega.
  • Stoomil ei ole närvilõpmeid. Seetõttu ei edasta see valu ega muid tundmusi, kuid võib ärrituse või hõõrdumise korral veidi veritseda. Erinevate asendite proovimine võib aidata teil probleeme vältida.
    • Külg külje kõrval asend sobib sageli hästi stoomiaga elavatele inimestele, sest kott langeb küljele ega jää sinu ja partneri vahele.
  • Tühjenda oma stoomikott enne seksimist ja võimalusel kasuta väikest kotti. Intiimseteks hetkedeks on disainitud spetsiaalsed stoomikotid, mis on väiksemad ja vähem punnis.
  • Kui tunned end stoomi tõttu intiimhetkedel ebamugavalt, kata stoomikott spetsiaalselt selleks mõeldud pesuga või kotikattega. Olemas on stiilseid ja intiimseid pesusid, mis aitavad mõtted stoomist eemale juhtida ja keskenduda oma partnerile.

Naistele

  • Kui kasutad pille, võib juhtuda, et pead vahetama rasestumisvastaseid vahendeid – eriti kui sul on olnud ileostoomia. Sageli suukaudsed rasestumisvastased vahendid ei imendu lühema peensoolega. Küsi oma arstilt nõu, milline on sinu jaoks parim rasestumisvastane vahend.
  • Pärast operatsiooni tekib paljudel naistel tupekuivus. Proovi libestusainet või küsi oma arstilt muid võimalusi tupe kuivuse raviks.

Meestele

  • Osadel meestel võivad tekkida erektsioonihäire sümptomid (st erektsiooni saavutamine/jätkamine või võimetus ejakuleerida) esimesel korral pärast operatsiooni. Ära muretse ega satu paanikasse! See võib olla seotud operatsiooni enda või operatsioonijärgse intiimse kooselu pärast muretsemisega. Kui sul tekib jätkuvalt probleeme erektsiooni säilitamisega, võta ühendus oma arstiga. Tõenäoliselt on lahendus olemas.