Kuni 1994. aastani polnud seikleja Rob Hill kordagi elus haige olnud

Rob oli 23-aastane harrastusjooksja ja seikleja, ta läbis oma esimese maratoni teises klassis ja pidas ranget treeningkava.

Peale kurnavat kõhulahtisust, mida saatsid krambid ja valu, diagnoositi Robil Crohni tõbi koos haavandilise koliidiga ja põletikulise soolehaigusega.

Järgmise pooleteise aasta jooksul Robi seisund halvenes. Tema kehakaal langes drastiliselt – 84 kilogrammi pealt 48 peale haiguse madalpunktis . Ja sai selgeks, et tema jämesool tuleb eemaldada. “Kui tuli valida, kas eemaldada jämesool või kaotada elu, ei olnud raske otsust langetada,” ütleb ta.

Alles siis, kui ta oli haige, sai ta teada, et ka tema tädi oli kannatanud Crohni tõve all – seda fakti ei jagatud tollal pereliikmetega. Mis puutub Robi, siis “elu koos stoomiga oli minu teine võimalus ja ma ei kavatsenud seda raisata.”

Kaheksa aastat pärast oma elu muutvat operatsiooni otsustas Rob muuta ühiskondlikku suhtumist ja stigmatiseerivat hoiakut soolestiku haigustesse ja elusse koos stoomiga.

Seikleja

Rob Hill Euroopa kõrgeima tipu, Elbruse mäe tipus 2002. aasta juunis.

Ta alustas isiklikku püüdlust saada esimeseks Crohni tõvega patsiendiks ja esimeseks stoomipatsiendiks, kes ronib Seven Summits’ile ehk iga kontinendi kõrgeimasse tippu, ning seda tehes tõsta teadlikkust IBD ja stoomiga elamisest. Viimase 20 aasta jooksul on vähem kui 300 inimest edukalt tõusnud Seven Summits’ile, mis on raske saavutus igaühele, veel vähem inimesele, kellel puudub jämesool, mis vastutab vee ja toitainete imendumise eest organismis.

Nendest haigustest on okei rääkida ja see ei ole midagi, mida peaks häbenema.

Olles suursaadik ConvaTec’i ülemaailmses programmis Great Comebacks® ja enda loodud programmi Intestinal Disease Education and Awareness Society (IDEAS) eestvedaja, püüab Rob näidata eeskuju, et stoomia ei tähenda mitte niivõrd siseorgani eemaldamist, kuivõrd teise võimaluse andmist ja võimalust oma unistuste poole püüelda.

Tänapäeval jätkab Rob soolehaigustega elavate inimeste motiveerimist, julgustades neid enda haigusest rääkima ja seda mitte häbenema.

Olles olukorras kus ta suutis oma haiguse tõttu vaevu trepist üles astuda, on ta nüüd oma kampaania “No Guts Know Glory” raames läbinud kõik seitse tippu (Seven Summits):

  • 2002 juuni, Elbruse mägi, 5 633 m, Venemaa/Gruusia, Euroopa
  • 2003 oktoober, Kilimanjaro mägi, 5 963 m, Tansaania, Aafrika
  • 2004 jaanuar, Aconcagua, 6 962 m, Argentiina, Lõuna-Ameerika
  • 2005 juuni, Denali/Mt. McKinley, 5 895 m, Alaska, Ameerika Ühendriigid, Põhja-Ameerika
  • 2006 jaanuar, Vinson Massif, 4 897 m, Antarktis
  • 2007 aprill, Carstensi püramiid, 4 884 m, Indoneesia, Okeaania
  • 2010 mai, Mount Everesti lõunapoolne tipp, 8 850 m, Nepali ja Tiibeti piiril, Aasia