Selle käsiraamatu ja sarja teave ei ole mõeldud meditsiiniliseks nõustamiseks. Enne stoomioperatsiooni järgse füüsilise tegevusega alustamist peaksid nõu pidama oma tervishoiutöötajaga. Kui koged valu või ebamugavust, lõpeta tegevus kohe ja võta ühendust oma tervishoiutöötajaga.
Convatec Me+™ taastumissari pakub teavet ja tuge liikumise ja füüsilise aktiivsuse olulisuse kohta pärast stoomioperatsiooni. Sarja eesmärk on julgustada õrnade liigutuste abil kasutajaid nende taastumisel pärast stoomioperatsiooni ja edaspidi, pakkudes olulist teavet turvalise tõstmise, vaagnapõhja tugevdamise ja kolmefaasilise kõhu- ning süvalihaste treeningu kohta. Sarja kuuluvad erinevad materjalid, sealhulgas taastumisjuhendid kolmes faasis ja täiendav videokollektsioon.
Kõhulihaste ja süvalihaste taastumissarja faasid 1-3
Kõhulihaste ja süvalihaste taastumissarja faasid 1-3 hõlmavad õrnaid taastusharjutusi, mille eesmärk on aidata taasühenduda kõhulihastega pärast operatsiooni. Harjutusi saab teha etappide kaupa, arvestades oma tervislikku seisundit ja muid meditsiinilisi seisundeid.
Esimene faas
Alusta haiglas ja seejärel jätka kodus. See faas on ka alguspunkt, kui sa pole varem kunagi kõhulihaste harjutusi teinud, isegi kui sinu operatsioonist on möödas aastaid. Kui võimalik ja sinu tervishoiutöötaja nõustub, võid programmi järgida ENNE oma stoomioperatsiooni, et harjutada ja tugevdada lihaseid enne operatsiooni.
Teine faas
Need täiendavad harjutused on roheliste liigutuste edasiarendus ja kuigi veidi keerulisemad, on need siiski õrnad. Enne sellele faasile üleminekut peaksid olema roheliste liigutustega mugav ja omama tervishoiutöötaja nõusolekut. Kui leiad, et põrandale minemine on raske (näiteks pärast põlveliigese asendusoperatsiooni), vali sellest faasist ’istudes või seistes’ tehtavad liigutused või tee harjutusi oma voodis.
Kolmas faas
Need liigutused on edasine areng ja neid tuleks teha ainult siis, kui oled kindel faasi 2 suhtes ja sul on tervishoiutöötaja heakskiit. Selle faasini võib jõuda 8-12 nädalat pärast operatsiooni.
Convatec Me+ taastumissari on kohandatud Me+ taastumisõe koolituskursusest, mis on Suurbritannias RCN (Royal College of Nursing) ja ACPGGI (Association Coloproctology GB and Ireland) akrediteeritud ning läbinud ulatusliku eakaaslaste ja ekspertide ülevaatuse.
Eakaaslaste poolt üle vaadanud: Prof Sina Dorudi, konsultant-kolorektaalkirurg, Mike Grice, osteopaat, sporditeraapia lektor ja Athletic Movement Analysisi mooduli juht, Dr Iseult Wilson, õendus- ja terviseuuringute instituut.
Esimene faas
Operatsiooni järgsetel esimestel päevadel on palju, millega harjuda, ja see võib olla keeruline ning väljakutseid pakkuv aeg. Kuid stoom ei pea takistama sind elamast täiesti normaalset ja tervislikku elu.
Tegelikult on paljud stoomiaga inimesed üllatunud, kui hästi nad kohanevad ja paljudel juhtudel nende elukvaliteet paraneb. Convatec Me+ taastumissari on loodud selleks, et juhendada iga inimest – samm-sammult – läbi taastumise, pärast operatsiooni ja edaspidi.
See käsiraamat pakub sulle informatsiooni taastumise kohta pärast operatsiooni läbi nädalate, kuude ja aastate. Kuid palun ära tunne end üle koormatuna. Võta oma aega; me oleme sinu jaoks olemas igal sammul.
Tervishoiuspetsialisti heakskiidul peaksid olema võimeline alustama neid taastumisharjutusi 3-7 päeva pärast operatsiooni, või niipea, kui tunned end valmis olevat. Jätka nendega, kui oled haiglast koju lastud. Need liigutused on samuti ideaalsed, kui su operatsioonist on möödas juba mõnda aega, kuid sa pole kunagi teinud ühtegi kõhulihaste taastumisharjutust.
See faas on sinu alus. Sa ei tohiks liikuda edasi Faasi 2 või 3 enne, kui oled Faasi 1 selgeks saanud.
Ohutu tõstmine ja liigutamine
- Varajastel nädalatel pärast operatsiooni pead olema ettevaatlik igasuguste tõstmise, kandmise, lükkamise või tõmbamise liigutustega.
- Väldi raskete või eriti kohmakate esemete tõstmist. See võib põhjustada pinget sinu kõhupiirkonnas.
- Ohutu tõstmine on väga oluline, isegi suhteliselt ‘kergete’ esemetega nagu piimapakk või ostukott.
- Proovi ‘hingata välja’, kui tõstad ja veendu, et tõstad hea tehnikaga, hoides objekti oma kehale lähedal.
- Iga lükkamise, keeramise või tõmbamise liigutus tuleb teha ettevaatlikult. Eriti asjad nagu tolmuimejaga koristamine ja muru niitmine võivad põhjustada pinget sinu kõhupiirkonnas ja võid otsustada neid esimesel paaril nädalal vältida.
- Kui sul on koer, ole ettevaatlik, et see ei tõmbaks rihma ja ei põhjustaks pinget sinu kõhupiirkonnas.
- Ole ettevaatlik füüsilise majapidamistöö ja aiandusega esimestel nädalatel.
“Kolorektaalkirurgina olen ma liigagi teadlik, kui suur väljakutse on stoomioperatsioon minu patsientide jaoks. Kuid ma tean ka, kui oluline on neil saavutada täielik füüsiline taastumine ja naasta oma tavapärasesse ellu.”
Rühi tähtsus
Pärast kõhuoperatsiooni on tavaline, et inimesed kipuvad oma kõhtu kaitsma kummarduma või küürutama, eriti kui nad tunnevad valu. See võib põhjustada alaseljavalu või muid valusid ja vaevusi, nii et kuigi see on raske, proovige võtta sirgemat rühti ja mõelge ‘püsti seismisele’.
See aitab ka teie hingamisel ning julgustab teie kõhulihaseid taas normaalselt toimima.
Kujutage ette, et teie pea kohal on õhupall, mis tõstab teid õrnalt üles läbi teie selgroo. Samal ajal hingake sügavalt sisse ja hingake välja ning lõdvestuge.
Püüdke seda sirget rühti hoida kõndides, seistes ja ringi liikudes. Lihtsalt sellele teadlikult mõtlemine teeb suure erinevuse.
Hingamine ja lõõgastumine
- Istu sirgelt toolil, selg hästi toetatud, või toetatuna voodis.
- Lõdvestu.
- Esmalt – tee 3 täishingamist – välja hingates täielikult suu kaudu.
- Seejärel sulge silmad.
- Aseta üks käsi oma kõhule (just nabast allapoole).
- Aseta teine käsi oma rinnakule.
- SAMM 1 – Hinga õrnalt sisse läbi nina; sa peaksid tundma, kuidas su kõht liigub väljapoole su käe suunas.
- SAMM 2 – Seejärel jätka sissehingamist, sa peaksid tundma, kuidas käsi sinu rinnakul liigub üles ja eemale.
- SAMM 3 – Jätka sissehingamist ja lase oma õlgadel tõusta üles su kõrvade suunas, kui su kopsude ülaosa täitub.
- Seejärel hinga aeglaselt välja suu kaudu. Välja hingates langeta oma õlad, tunne, kuidas su küljeribid liiguvad sisse ja alla ning su kõht tõmbub õrnalt sissepoole ja eemale su käest. Kujutle, et su keha on nagu vihmavari, mida sa sulged.
- Peatu ja korda 2-3 korda.
Kõndimine - taas jalule saamine
Kui oled haiglas, aitavad füsioterapeut või õde sind voodist välja, et alustada varsti pärast operatsiooni mõningate lühikeste jalutuskäikudega. Haiglast lahkudes peaksid sa olema võimeline tegema pikemaid jalutuskäike haiglaosakonnas mitu korda päevas ja on oluline jätkata seda ka siis, kui saad koju tagasi.
Kõndimine on üks parimaid tegevusi taastumisperioodil. See aitab tõsta sinu enesekindlust, taastada lihaseid ja soodustada taastumist.
- Kui oled kodus, suurenda järk-järgult aega, mille jooksul saad kõndida.
- Alusta lühikeste 5-10 minutiliste jalutuskäikudega kaks korda päevas.
- Püsi kodu lähedal ja kõnni lihtsalt ümber kvartali. Palju parem on teha ‘vähe ja tihti’ kui üritada liiga kaugele minna.
- Seejärel, kui muutud tugevamaks, võid järk-järgult suurendada vahemaad. Võiksid seada eesmärgiks jõuda järgmise laternapostini või postkastini.
- Võta kaasa sõber või partner toetuseks ja ära alguses liiga kaugele kodust mine.
- Kõnni hea rühtiga, pea püsti – kujutle, et sinu pea kohal on õhupall, mis tõmbab sind üles taeva poole.
- Kanna mugavaid toetavaid jalanõusid, ideaalis tossusid või paeltega kingi.
- Plaani oma jalutuskäik nii, et saaksid pärast puhata ja võta valuvaigistit just enne väljaminekut. Võta kaasa mobiiltelefon.
- Juba mõne nädala jooksul suudad kõndida kaugemale ja peaksid suutma kõndida 30-40 minutit.
- Liigu oma tempos, kuid ära karda iga kord natuke rohkem proovida.
- Hangi sammulugeja või kasuta oma nutitelefoni, et jälgida oma igapäevast sammude arvu. Seejärel tööta selle nimel, et seda järk-järgult suurendada, kui muutud tugevamaks ja vormikamaks.
“Ma armastan ronimist, jalgrattasõitu ja olemist metsikul Šoti mäestikul. Miks peaksin laskma oma stoomil takistada mul nii palju lõbu tunda?”
Vaagnapõhjalihased
Sinu vaagnapõhi on väga oluline lihasrühm. Sinu vaagnapõhi toetab sinu vaagnaorganeid, mis hõlmavad põit, pärasoolt ja emakat, on osa sinu süvalihasrühmast ning toimib nagu lihasest võrkkiik sinu vaagnapõhjas.
Hästi toimiv vaagnapõhi on oluline soolestiku ja põie kontrolli ning organite toetuse jaoks, isegi kui sul on stoom, ning see on tähtis nii meestele kui naistele.
Kui sinu stoom on ajutine ja plaanid selle eemaldamist, on tõhus vaagnapõhi hädavajalik soolestiku ja põie kontrolli säilitamiseks pärast stoomi eemaldamist.
Seega on väga oluline teha mõningaid vaagnapõhja treeninguid, et valmistuda oma operatsiooniks.
Kui sinu stoom on püsiv, on hea vaagnapõhja tervis oluline rühi, kontinentsuse ja teiste siseorganite toetuse jaoks. Vaagnapõhja treening on oluline kõigile, seega on need liigutused lisatud käesolevasse juhendi osasse, sest kõigile soovitatakse neid teha. Tee neid liigutusi enne (kui võimalik) ja pärast oma stoomioperatsiooni, enne oma taastusoperatsiooni (kui see on asjakohane) ja kogu oma elu vältel.
Kuidas tugevdada oma vaagnapõhjalihaseid
Alusta nende liigutustega lamades selili kas voodis või põrandal. See asend teeb lihaste ‘leidmise’ ja nende töötamise tundmise lihtsamaks. Lõpuks peaksid sa suutma teha oma vaagnapõhja harjutusi istudes või seistes.
- Lama selili, põlved kõverdatud, ja lõdvestu.
- Kujutle, et üritad sulgeda oma vagina, päraku või kusiti ava (meestele – proovi saada tunnet, et tõmbad õrnalt oma munandeid üles oma kehasse või hoiad kinni gaasi väljumisest) ja pinguta oma vaagnapõhja lihaseid.
- Visualiseeri, kuidas üritad ‘tõsta’ oma vaagnapõhja üles oma kehas. Et tõstad lihast ja tõmbad selle üles seestpoolt – nagu tõmbaksid pingutusnööriga kotti kinni või üritaksid hoida end tualetti minemast või gaasi välja laskmast. Isegi kui sul on stoom, peaksid sa siiski suutma seda tunnet saada.
- Alguses võib tunnet raske saada, kuid see on väga peen ja õrn, nii et jätka proovimist.
- Hoia ‘tõsta ja pinguta’ tunnet 5-10 sekundit, hinga normaalselt, seejärel lase õrnalt lahti ja lase oma vaagnapõhjal täielikult lõdvestuda. Hinga ja keskendu lõdvestumisele ja lihaste vabastamisele.
- Väliselt ei tohiks midagi nähtavalt liikuda – nii et proovi vältida oma tagumiku pigistamist või hingamise kinni hoidmist. Sa töötad ‘sisemiste’ lihastega, nii et keegi ei tohiks suuta öelda, et sa neid teed.
- Korda 5-10 korda ja tee seda 2-3 korda päevas.
- Operatsioonijärgselt (olenevalt operatsiooni tüübist) võib see olla ebamugav või eriti raske – eriti kui sul on olnud ulatuslik operatsioon, nii et proovi alguses teha lühike õrn pigistus ja kui paremaks saad, peaksid suutma teha tugevama kokkutõmbe.
- Aja jooksul peaksid suutma seda teha istudes või seistes, nii et saad seda teha mitu korda päevas.
MA EI TUNNE MIDAGI. KAS MA TEEN MIDAGI VALESTI?
Alguses võib olla raske seda tunnet saada, kuid jätkake proovimist, kuni hakkate tundma, et saate vaagnapõhja ‘tõsta’ ja ‘pingutada’. Kui tunnete ‘paisumist’ pigem kui ‘tõstmist’, palun lõpetage ja küsige nõu füsioterapeudilt. Kui te ikka midagi ei tunne või on konkreetsemaid probleeme inkontinentsiga, siis palun küsige, et teid suunataks meditsiinitöötaja poole.
Stoomi tüsistused
Parastomal hernia (ingl.k.) – see on ebanormaalne väljaulatuv osa stooma ümber, kus lisasilmus soolest pigistub läbi stooma ja kõhuseina vahel – ja asetub naha ja kõhuseina lihaste vahele. See võib mõjutada kuni 50% patsientidest ühe aasta jooksul pärast stoomi rajamist.
Mida saad teha riski vähendamiseks?
- Hoia oma kaalu kontrolli all. Ülekaalulisus on üks suurimaid parastoomse hernia põhjuseid, kuna see põhjustab kõhuõõnesisese rõhu survet kõhuseinale. Seega püüa hoida tervislikku kaalu ja kui oled ülekaaluline, proovi kaalu langetada.
- Lõpeta suitsetamine. Kui sa suitsetad, on sul neli korda suurem tõenäosus hernia tekkeks.
- Tugevda oma kõhulihaseid – inimestel, kellel on nõrgad kõhulihased, on suurem tõenäosus hernia tekkeks, seega on oluline teha mõningaid sobivaid kõhulihaste harjutusi. Järgi operatsioonijärgseid ‘taastumisliigutusi’ selles sarjas enne, kui liigud aktiivsematele kõhulihaste harjutustele.
- Kanna kerget toetavat rõivast, kui see aitab sul end kindlamalt tunda, et olla aktiivsem.
- Ole aktiivne, et säilitada üldine füüsiline heaolu.
- Hoia lihased üldiselt tugevad (eriti käed), mis aitab sul ohutumalt tõsta ja liikuda, kaitstes seeläbi oma kõhtu.
- Kui tõstad või kannad midagi, tee seda ohutult ja hea tehnikaga.
- Kohanda jõusaali- ja fitnessharjutusi ning igapäevaseid tegevusi, nagu raskuste tõstmine või tõmbamis-/lükkamisliigutused, et need oleksid sobilikud.
- Räägi oma kirurgi või stoomiõega, et saada rohkem nõuandeid välja langemise riski vähendamiseks.
Stoom ja vähk
Kui sul on oma stoom vähktõve tõttu, võivad sul olla lisamured ja aktiivsus ei pruugi tunduda prioriteedina. Siiski on üha kasvav tõendusmaterjal, et vähem istuv olemine, nii vähiravi ajal kui ka pärast seda, on tõeliselt kasulik ja soovitatav.
Liikumine võib aidata sul end paremini tunda, parandada sinu diagnoosi, aidata hallata ravi kõrvaltoimeid ja parandada sinu vaimset tervist.
Macmillani 2016. aastal avaldatud soovitused näitavad, et igaühel, kellel on vähidiagnoos, peaks olema eesmärk olla aktiivne, kui see on võimalik. Varasem nõuanne ‘puhata’ on nüüdseks peetud aegunuks ja vähiga inimesi julgustatakse rohkem liikuma ja tegelema väikeste aktiivsuste hulgaga, kui see üldse võimalik on. Lisaks aitab aktiivne olemine vähendada ja hallata ravi kõrvaltoimeid ja pikaajalisi tagajärgi, nagu väsimus, lihasmassi kadu ja kaalutõus.
Ja muidugi on füüsiline aktiivsus suurepärane viis, kuidas parandada oma elukvaliteeti ja vaimset tervist just sel hetkel, kui sa seda kõige rohkem vajad.
Me teame, et see pole alati lihtne ja sinu ravi ning operatsioon võivad sind jätta väga väsinuks ja halvasti tundma.
Kuid isegi väikesed liikumiskogused, nagu jalutuskäik, õrn jalgrattasõit või ujumine, mõned liikuvus- ja kerge jõutreeningu harjutused kodus või natuke aiatööd või aktiivset kodutööd, võivad teha suure erinevuse.
Oma süvalihaste ja kõhulihaste jaoks pärast stoomioperatsiooni võid järgida Rohelist Faasi 1 ja edasi liikuda, kui oled selleks valmis.
Palun räägi oma onkoloogi, õe või tervishoiutöötajaga, milline füüsiline aktiivsus on sinu jaoks kõige sobilikum sinu ravi ja taastumise ajal.